نرخ مالیات بر ارزش افزوده 1403

بخشنامه افزایش مالیات بر ارزش افزوده در سال 1403

براساس قانون بودجه سال 1403 و به منظور تامین منابع لازم برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان (لشکری، کشوری و صندوق فولاد)، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 1403 از 9% به 10% افزایش یافته است.

بنابراین مودیان مشمول این نظام مالیاتی، موظفند از ابتدای سال 1403، در زمان صدور صورتحساب برای عرضه کالا و خدمات مشمول (به استثنای کالاهای خاص با نرخ جداگانه)، مالیات و عوارض ارزش افزوده را به نرخ 10 درصد در صورتحساب درج و از خریدار دریافت نمایند.

آشنایی با نرم افزار واسط سامانه مودیان سایان

بخشنامه ارزش افزوده سال 1403

منبع: بخشنامه ارزش افزوده سال 1403

کدام کالاها از قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؟

در مورد قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، معاون درآمدهای سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که اساس معافیت‌ها در این قانون، حمایت از سبد مصرفی خانوار و مسائل درمانی مانند بیمه‌های عمر، زندگی و درمان است.

برخی موارد دیگر که شامل معافیت می‌شوند عبارتند از:

  • خدمات ورزشی دارای مجوز از مراجع مربوطه، مصرف آب در محصولات کشاورزی و بیمه آن‌ها، همچنین هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر و مهمانپذیرها از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
  • قند و شکر که پیشتر معاف از مالیات بودند، اکنون مشمول مالیات شده‌اند.
  • برخی کالاهای وارداتی که شامل مالیات ارزش افزوده شده‌اند، در زمان عرضه از مالیات معاف هستند.
  • طلا، جواهرات و پلاتین معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند، اما اجرت ساخت، سود و کارمزد شامل 10 درصد مالیات ارزش افزوده خواهند بود.
  • شرکت‌های هواپیمایی که قبلاً مشمول عوارض ۵ درصدی بودند، اکنون با اجرای قانون جدید، به جای آن عوارض، مشمول 10 درصد مالیات ارزش افزوده خواهند بود که سبب افزایش قیمت بلیط هواپیما شده است.
  • نرخ مالیات ارزش افزوده واردات انواع دانه‌های روغنی و روغن خام طبق بخشنامه جدید گمرک ایران، از 10 درصد به 1 درصد کاهش یافته است.