سنوات چیست

آنچه در این مطلب خواهید خواند:
  • تعریف حق سنوات
  • نحوه محاسبه سنوات
  • تمایز میان حق سنوات و پایه سنوات
  • حق سنوات سال 1403
  • کدام افراد از حقوق سنوات محروم می‌شوند؟

سنوات چیست

سنوات، یکی از مزایای قانونی کارگران و کارمندان است که در پایان هر سال کاری یا هنگام پایان همکاری به آنها پرداخت می‌شود. این مزیت براساس حقوق و مزایای دریافتی فرد محاسبه می‌شود و همچون پاداشی برای سال‌های خدمت آن‌ها محسوب می‌گردد.

با نزدیک شدن به پایان سال، محاسبه حق سنوات به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران منابع انسانی و واحدهای حسابداری سازمان‌ها تبدیل می‌شود. در این مقاله، به بررسی سنوات، نحوه محاسبه و موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با نرم افزار محاسبه عیدی و سنوات سایان

تعریف حق سنوات

حق سنوات پاداشی است که در پایان هر سال، قرارداد، یا دوره همکاری، برای کارگران تحت حمایت قانون کار تعیین و واریز می‌شود. این حق همچنین به عنوان مزایای پایان خدمت یا مزایای پایان کار نیز شناخته می‌شود.

مبلغ آن معادل یک ماه از آخرین حقوق دریافتی فرد، برای هر سال خدمت، محاسبه شده و در لحظه اتمام همکاری، به کارگر پرداخت می‌گردد.

به طور کلی، حق سنوات تنها برای افرادی که مشمول بیمه اجباری تامین اجتماعی هستند محاسبه می‌شود و به افراد بیمه شغل‌های آزاد تعلق نمی‌گیرد.

نحوه محاسبه سنوات

تمامی شاغلان تحت پوشش وزارت کار حتی با کارکرد کمتر از یکسال، طبق روزهای کارکردشان مشمول سنوات می‌باشند و نحوه اتمام همکاری آنها با سازمان (ترک کار، اخراج و...) هیچ تاثیری بر دریافتی آنها نخواهد داشت.

مبنای محاسبه سنوات، آخرین حقوق و مزد دریافتی توسط کارگر است که موارد مذکور در مواد 34 و 35 قانون کار (عائله‌مندی، هزینه مسکن، خواربار، ایاب و ذهاب و...) را نیز شامل می‌شود. (بر اساس آخرین حقوق و مزایا مستمر)

سنوات

تمایز میان حق سنوات و پایه سنوات

پایه سنوات بعد از یک سال سابقه کار، به حقوق ماهیانه اضافه شده و شامل بیمه، اضافه کاری و… می‌شود و در اصل پاداشی است که در ازای سابقه پرداخت می‌گردد. اما حق سنوات به‌معنای پاداش کار می باشد که در پایان هر سال یا پایان کار به کارگران و کارمندان تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: جدول حقوق کارگران 1403

حق سنوات سال 1403

همانطور که می‌دانید، با نزدیک شدن به پایان سال، یکی از موارد مهم برای کارمندان، کارگران و کارفرمایان، پرداخت عیدی و سنوات است. این مبالغ بر اساس حقوق و مزایای هر شخص محاسبه می‌شود. معمولاً در این ایام، کار واحدهای حسابداری سازمان‌ها سنگین‌تر از همیشه است و حسابداران بیشتر از قبل از نرم‌افزارهای حسابداری بهره می‌برند. البته باید توجه داشت که قانون کار درباره نحوه محاسبه و پرداخت سنوات دستورالعمل‌های مشخصی دارد که رعایت آنها ضروری است.

بیشتر بخوانید: معرفی برخی از نرم افزارهای حقوق دستمزد رایگان

کدام افراد از حقوق سنوات محروم می‌شوند؟

سنوات یک مزیت اجباری است که کارفرما در هر شرایطی ملزم به پرداخت آن به کارگر است. این حق حتی برای افراد با سابقه کار کمتر از یک سال، با فسخ قرارداد یا پایان خدمت تعلق می‌گیرد.

چند دیدگاه نادرست وجود دارد که اگر کارگری تصمیم به ترک کار بگیرد، حق سنوات به او تعلق نمی‌گیرد، میتوان گفت که این ادعا نادرست است.

همچنین، تصریح در قراردادها که اگر کارگر از دریافت سنوات معاف شود، اشتباه است. دستورالعملی که تصریح می‌کرد که کارفرمایان ملزم به پرداخت سنوات به کارگران ترک کار نیستند، اکنون باطل شده و براساس قوانین جدید، کارفرما ملزم به پرداخت سنوات است.