مقدمه آموزش مارک داون (Markdown)

خیلی از آدمها در طول روز احتیاج به نوشتن و یادداشت برداری دارن، با توجه به استفاده فراگیر از گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر‌ها دیگه کمتر از کاغذ و قلم برای یادداشت برداری استفاده میشه و همه این یادداشت ها رو روی گوشیشون و یا کامپیوترها مینویسن، خوب این روش ذخیره سازی یادداشت‌ها گاهی مشکلاتی رو برای افراد پیش میاره، مثلا وقتی که میخوان این یادداشت‌ها رو برای کسی ارسال کنن، برای مثال وقتی کسی با استفاده از مایکروسافت آفیس و برنامه word متنی رو نوشته اون رو برای ما ارسال کرده ما باید برنامه word رو نصب کنیم و بعد اون رو باز کنیم بعضی اوقات ورژن برنامه هم میتونه مهم باشه
یا اگر متنی روی کامپیوترمون با استفاده از برنامه ی word و یا برنامه ی دیگه ای نوشتیم باید برای استفاده اون نوشته روی گوشیمون هم همون برنامه رو داشته باشیم.
برای توسعه متن در وب شما باید Html و Css رو بلد باشید، یادگیری این زبان‌ها شاید برای خیلی‌ها سخت و وقتگیر به حساب بیاد، خب راه حل چیه؟
یک راه حل برای گذشتن از این مشکلات استفاده از زبان مارک داون (Markdown) است. مارک داون مانند زبان‌های Html، EtText و... یک زبان نشانه گذاری به حساب می‌آید اما فلسه متفاوتی دارد.

فلسفه‌ی مارک داون راحت نوشتن - راحت خواندن تا حد امکان است، در این فلسفه قابلیت خوانایی بیشتر مورد تاکید قرار گرفته. مهمترین قسمت فلسفه مارک داون اینه که یک فایل با فرمت Markdown باید به تنهایی به عنوان یک متن ساده قابل انتشار باشه، بدون اینکه به نظر برسه با برچسب یا دستورالعمل قالب بندی مشخص شده. در حالی که نحو Markdown تحت تأثیر سایر فرمت‌های برچسب‌زنی بوده اما بزرگترین منبع الهام بخش Markdown، فرمت ایمیل متن ساده (plain text email) است.

دستور نگارش Markdown به طور کامل از اجزای متمایز تشکیل شده، که شخصیت‌های متمایز با دقت انتخاب شدند تا مفهوم متن بدون نیاز به هیچ تبدیلی به سایر فرمت‌ها قابل درک باشه. به عنوان مثال، ستاره ها در اطراف یک کلمه که همونطور که به نظر می رسه مفهوم تاکید رو داره. یا مثلا لیست ها که با کمک یک خط تیره - در خط جدید از هم جدا میشن یا نقل قول‌ها که با > از سایر قسمت‌های متن جدا میشن.

مارک‌داون بعد از معرفی و انتشار اولیه، تقریبا هیچ تغییری نکرده، اما به مرور زمان نسخه‌های متفاوتی از آن منتشر شده که ویژگی‌های متفاوتی را به نسخه اصلی اضافه کرده‌اند. مارک‌داون در سال ۲۰۰۴ به وسیله‌ی John Gruber به دنیا معرفی شد. او در معرفی مارک داون اینطور نوشت:

مارک داون به عنوان یک ابزار تبدیل متن به html است که به شما اجازه میده راحت بنویسید و راحت بخوانید. این برنامه از دو جز تشکیل شده (۱)فرمت نگارش مارک‌داون و (۲)یک برنامه با زبان پرل که کار تبدیل را انجام میدهد.

متن نوشته شده در مارک داون را میتوانید به سادگی بین کامپیوتر‌ها، موبایل‌ها و مردم به اشتراک بگذارید. مارک داون به سرعت به یک استاندارد نوشتن در بین دانشگاهیان، دانشمندان، نویسندگان و بسیاری تبدیل شد. و وب سایت‌هایی مانند github و reddit از مارک داون در کامنت‌ها استفاده میکنند.

فرمت‌دهی متن در مارک داون بسیار ساده است. مارک داون کار‌های فانتزی مانند رنگ و یا اندازه فونت را انجام نمیدهد. تمام چیزی که شما کنترل میکنید نمایش متن است. مانند ساختن تیتر و یاد ایجاد لیست و...

اگر شما نیم ساعت زمان دارید، میتوانید مارک داون را یاد بگیرید.

این آموزش از 7 بخش تشکیل شده و در هر بخش یکی از مفاهیم مارک داون به همراه چند مثال توضیح داده میشه.

سرفصل های این آموزش:

  • Italics و Bold
  • Headers
  • Links
  • Images
  • Blockquotes
  • Lists
  • Paragraphs